Sağlıklı Beslenebiliriz!

Ergenlik döneminde, büyüme ve gelişme hızlıdır. Bu nedenle bu yaş gurubunda yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Gün içinde tüketilen öğünlerde besin çeşitliliği artırılmalı ve öğün atlanmamalıdır.

Bu dönem; fazla kilo konusunda tedbir almak için çok önemli bir dönemdir. Hızlı büyümeye paralel oluşan yağ hücrelerinin sayısındaki artış yetişkinlik döneminde kilolu/obez olma riskini arttırır. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile alınan tedbir riskin ortadan kalkmasını sağlar.

Bu dönemde yapılan yanlış diyetler, popüler diyetler, kısa sürede hızlı kilo verme çabaları, aşırı zayıflık durumları büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkiler.

Yetersiz ve dengesiz beslenme; hastalıklara karşı direnci azaltarak, sık sık hastalanmaya, kansızlığa, iyot yetersizliğine bağlı hastalıklara, cilt sağlığının bozulmasına, şişmanlık, zayıflık, kemik ve diş sağlığı bozukluklarına, adet düzensizliklerine neden olur. Boy uzaması, kemik gelişimi ve sağlıklı bir cilt yapısının temelleri bu yaşlarda atılır. Atılan bu temel beslenme ile yakından ilgilidir. Kemiklerin gelişiminde başta kalsiyum olmak üzere mineral ve vitaminler ile proteinin, yeteri kadar alınması önem taşır.